Restrukturyzacją przedsiębiorstw zajmujemy się na terenie miast: Gdańsk, Gdynia, Warszawa i całej Polski. Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa? Jest to proces zbiorczych działań, który ma na celu uchronić dłużnika/przedsiębiorcę od ogłoszenia upadłości. Ustawa prawo restrukturyzacyjne, która weszła do polskiego porządku prawnego z dniem 1 stycznia 2016 r. usystematyzowała znacząco procedurę poprawy funkcjonowania przedsiębiorstw w sytuacjach kryzysowych. Rolą naszych prawników jest doradztwo w kontekście wyboru ewentualnego postępowania restrukturyzacyjnego, a także przygotowanie odpowiednio sprawy.
Restrukturyzacja Gdańsk | Warszawa | Gdynia
Przedsiębiorca niewypłacalny i zagrożony niewypłacalnością
Głównym założeniem restrukturyzacji jest stosunkowo szybka reakcja przedsiębiorcy lub organów prowadzących sprawy spółki na powstające zaburzenia płynności finansowej, która pozwoli ochronić przedsiębiorstwo przed ogłoszeniem upadłości na skutek zawarcia układu z wierzycielami. Przepisy restrukturyzacyjne kierowane są m.in. do przedsiębiorców w rozumieniu kodeksu cywilnego, spółek z o.o. o. i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej, wspólników spółek osobowych ponoszących odpowiedzialność bez ograniczeń całym swoim majątkiem, wspólników spółek partnerskich.
Sytuacja, która umożliwia skorzystanie z przepisów prawa restrukturyzacyjnego ma ścisły związek z bieżącym stanem ekonomicznym przedsiębiorstwa. Zakłada się, że wszczęcie któregokolwiek z czterech postępowań restrukturyzacyjnych jest możliwe, jeżeli przedsiębiorstwo jest:
- zagrożone niewypłacalnością, lub
- niewypłacalne.
Obie kategorie są stosunkowo płynnymi pojęciami, więc stan przedsiębiorstwa należy rozpatrywać każdorazowo indywidualnie. Osoby zainteresowane poradą w tymże zakresie zachęcamy do skorzystania z porady prawnej w biurze w Gdańsku, Warszawie lub Gdyni.
Postępowania restrukturyzacyjne - rodzaje
Restrukturyzacja przedsiębiorstw Gdańsk | Warszawa | Gdynia
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa może zostać przeprowadzona na skutek czterech rodzajów postępowań - jednego pozasądowego i trzech sądowych.
- Postępowanie o zatwierdzenie układu - restrukturyzacja przedsądowa
Umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu. Samodzielne zbieranie głosów może zostać przeprowadzone przez osobę posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego na skutek zawarcia z nim umowy. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Postępowanie restrukturyzacyjne przewidziane dla przedsiębiorców będących w stanie we własnym zakresie zbierać głosy wierzycieli, którzy opowiedzą się za zawarciem układu. Rekomendowane dłużnikom w początkowej fazie kryzysu finansowego.
- Przyspieszone postępowanie układowe - restrukturyzacja sądowa
Umożliwia dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Rozwiązanie dla przedsiębiorców we wstępnej fazie kryzysu finansowego, gdy zaczynają się pierwsze postępowania egzekucyjne prowadzone przez komorników.
Więcej o przyspieszonym postępowaniu układowym.
- Postępowanie układowe - restrukturyzacja sądowa
Umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzycieli. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Dla dłużników, wobec których prowadzone są liczne postępowania egzekucyjne.
Więcej o postępowaniu układowym.
- Postępowanie sanacyjne - restrukturyzacja sądowa
Przez działania sanacyjne rozumie się czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją komorniczą. Postępowanie sanacyjne umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Z reguły korzystają z niego przedsiębiorcy będący w poważnym kryzysie finansowym.
Korzyści z restrukturyzacji przedsiębiorstwa
Jak zostało wspomniane wcześniej, głównym założeniem wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego przez zagrożonego niewypłacalnością lub już niewypłacalnego przedsiębiorcę jest uniknięcie ogłoszenia upadłości na skutek zawarcia układu z wierzycielami. Zatem należy przyjąć, że celami procesu restrukturyzacji będą opanowanie i likwidowanie powodów kryzysu w przedsiębiorstwie, odbudowanie relacji z kontrahentami/wierzycielami, uzdrowienie przedsiębiorstwa i rozwiązaniem kwestii związanych z finansowanie na przyszłość.
Będzie to możliwe m.in. na skutek uniknięcia postępowań egzekucyjnych, które znacznie utrudniają funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, czy skorzystanie z pomocy publicznej.
Należy również nadmienić, że w niektórych przypadkach na rozpoczęcie restrukturyzacji może być już za późno i jedynym rozwiązaniem będzie upadłość firmy.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa z Kancelarią prawną KL Law Polska
Zespół prawny kancelarii prawnej KL Law Polska pomaga w restrukturyzacji przedsiębiorstw w zakresie:
- analizy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa;
- doradztwa w kontekście wyboru właściwego postępowania restrukturyzacyjnego;
- doradztwa dla podmiotów będących w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego;
- przygotowania wniosków o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego;
- przygotowania propozycji układowych i wstępnych planów restrukturyzacyjnych, a także wszelakich wniosków i pism, które mogą wystąpić w toku postępowania;
- reprezentujemy też wierzycieli w toku postępowania restrukturyzacyjnego ich dłużnika.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało wprowadzone w związku z rządowymi obostrzeniami w trakcie trwania pandemii. Jego celem jest zapobieżenie ogłoszeniu upadłości przedsiębiorstwa poprzez zawarcie układu przy minimalnym zaangażowaniu sądu restrukturyzacyjnego. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest zmodyfikowaną wersją postępowania o zatwierdzenie układu. Jednocześnie zapewnia dłużnikowi szeroki zakres ochrony przed wierzycielami. Będzie to m.in.:
- uniemożliwienie wszczęcia egzekucji komorniczej co do majątku dłużnika przez czas trwania postępowania;
- zakaz wypowiadania kluczowych umów (np. najmu lokalu).
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne trwa do 4 miesięcy od dnia dokonania obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Celem jego wszczęcia konieczne jest zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który będzie pełnił funkcję nadzorcy układu.
Chcesz porozmawiać z prawnikiem?
Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: 58 380 26 56 lub wysyłając nam email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą stroną, która w całości dotyczy restrukturyzacji i upadłości firmy.
Nasza kancelaria prawna przygotowuje sprawy z zakresu restrukturyzacji na terenie całego kraju - Gdańsk, Warszawa, Gdynia, Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz, Olsztyn, Kielce, Katowice, Białystok, Łódź, Rzeszów, Lublin, Opole i inne.
Artykuł na blogu na temat restrukturyzacji
Restrukturyzacja zobowiązań firmy - cz. I
Restrukturyzacja zobowiązań firmy - cz. II