Upadłość firmy (przedsiębiorcy) Gdańsk, Gdynia i Warszawa lub inna część kraju? Prawnicy kancelarii prawnej KL Law Polska mogą Ci pomóc w sprawie o upadłość firmy na terenie całej Polski! Upadłość przedsiębiorcy różni się zasadniczo od upadłości konsumenckiej pod kątem wymogów proceduralnych, a także samego celu postępowania. Postępowanie upadłościowe firmy zmierza do maksymalnego zaspokojenia wierzycieli, co zostało wskazane w art. 2 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe. Nie ma charakteru oddłużeniowego, a głównie windykacyjny.
Upadłością firm z Gdańska, Gdyni, czy Warszawy, a także innych części kraju zajmujemy się od początku 2015 roku. Reprezentowaliśmy klientów działających m.in. w branży budowlanej, produkcyjnej, transportowej, medycznej, gastronomicznej, a także szerzej pojętymi usługami. Wśród naszych klientów są mniejsze jednoosobowe działalności gospodarcze, a także duże podmioty (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółki akcyjne). O tym dlaczego terminowe złożenie wniosku o upadłość firmy jest istotne, z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa, dowiecie się z treści poniższego artykułu. Tytułem wstępu, warto jednak wskazać, że upadłość firmy w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej może również przełożyć się na umorzenie zobowiązań.
Upadłość firmy (przedsiębiorcy) | Gdańsk - Warszawa - Gdynia
Niewypłacalność przedsiębiorcy a upadłość
Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność przedsiębiorcy. Z kolei przedsiębiorcą pozostaje osoba fizyczna wpisana do właściwego rejestru przedsiębiorców (KRS, CEIDG).
Niewypłacalność, czyli podstawa ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy została zdefiniowana w art. 11 ustawy prawo upadłościowe. Przedsiębiorca jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Jednocześnie domniemywa się, że przedsiębiorca utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Ponadto, dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (np. spółka jawna, komandytowa), której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Upadłość firmy (przedsiębiorcy) a obowiązek zgłaszania wniosku o upadłość
Kancelaria prawna | Gdańsk - Warszawa - Gdynia
Z uwagi na art. 21 ustawy prawo upadłościowe, niewypłacalny przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia wniosku o upadłość w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa ogłoszenia upadłości (niewypłacalność).
Jak pokazuje praktyka, wielu przedsiębiorców nawet nie jest świadoma istnienia takiego przepisu, a prawnicy wychodzą z założenia, że przedsiębiorca nie posiada wystarczającego majątku na pokrycie kosztów postępowania i spłaty części wierzycieli, więc wniosek i tak zostanie oddalony. Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotniejszy jest jednak przepis nakładający na niego obowiązek i jego dopełnienie, czyli złożenie wniosku, pomimo ryzyka jego oddalenia. Jakie skutki może wywołać brak wniosku o upadłość przedsiębiorcy? Brak wniosku może skutkować m.in.:
- zakazem prowadzenia działalności gospodarczej;
- wierzyciel może złożyć wniosek o upadłość niewypłacalnego przedsiębiorcy w ciągu roku od dnia zaprzestania prowadzenia działalności.
Brak majątku na pokrycie kosztów postępowania
Upadłość firmy
Sytuacja, w której przedsiębiorca nie posiada majątku wystarczającego na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego wiąże się z tym, że sąd oddali wniosek (art. 13 prawo upadłościowe). Sąd może również oddalić wniosek, gdy majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że jego pozostały majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.
Powyższy przepis mógłby sugerować, że nie ma dobrego rozwiązania dla dłużnika-przedsiębiorcy, który nie posiada majątku na przeprowadzenie postępowania upadłościowego swojej firmy. Jest jednak inaczej, ponieważ złożenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy niemającego majątku na pokrycie kosztów postępowania, nawet po przekroczeniu 30-dniowego terminu, jest rozwiązaniem korzystniejszym w kontekście późniejszego wnioskowania o upadłość konsumencką, aniżeli zaniechanie dopełnienia obowiązku.
Niewypłacalny przedsiębiorca musi się bowiem liczyć z tym, że:
- pomimo przeprowadzenia upadłości przedsiębiorstwa będzie musiał przeprowadzić upadłość konsumencką w celu pełnego oddłużenia, albo
- pomimo oddalenia wniosku o upadłość przedsiębiorstwa z uwagi na brak majątku na pokrycie kosztów postępowania, może ubiegać się o oddłużenie w trybie przewidzianym dla konsumenta (upadłość konsumencka).
Co z nieruchomością osoby fizycznej w trakcie upadłości firmy?
Ogłoszenie upadłości jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z utratą majątku. Po ogłoszeniu upadłości staje się on tzw. masą upadłości i służy zaspokojeniu wierzycieli. Do masy upadłości zalicza się m.in. nieruchomości, ruchomości, wierzytelności, które przysługują upadłemu. Co jednak w sytuacji, gdy upadły będący osobą fizyczną utraci nieruchomość przez niego zamieszkiwaną? Ustawodawca umożliwia w takiej sytuacji upadłemu przedsiębiorcy uzyskanie środków na najem innego lokalu mieszkalnego na okres od roku do dwóch lat. Oznacza to zatem, że spieniężenie nieruchomości przez syndyka nie przełoży się na bezdomność upadłego przedsiębiorcy i członków jego najbliższej rodziny.
Upadłość firmy (przedsiębiorstwa) a upadłość konsumencka
Metoda oddłużenia niewypłacalnego przedsiębiorcy
Osoba niewypłacalna powinna rozważyć następujące warianty oddłużenia.
1. Oddłużenie poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej odnoszące się do:
- osób, które nigdy nie były przedsiębiorcami;
- osób, które były przedsiębiorcami, ale w trakcie prowadzenia firmy nie powstały żadne nieuregulowane zobowiązania i nie powstał stan niewypłacalności. Niewypłacalność pojawiła się poza okresem aktywności firmy.
- osób, które były przedsiębiorcami, lecz miały tylko jednego wierzyciela.
- osób, które zamknęły firmę i nie złożyły wniosku o upadłość przedsiębiorcy, a uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką jest możliwe przy zastosowaniu tzw. klauzuli słuszności lub klauzuli humanitarnej - są to wyjątkowe sytuacje, które umożliwiają przeprowadzenie upadłości konsumenckiej dla byłych przedsiębiorców, którzy nie składali wniosków o upadłość firmy, a działalność wyrejestrowali.
2. Oddłużenie poprzez ogłoszenie upadłości firmy odnoszące się do:
- osób, które są niewypłacalnymi przedsiębiorcami, a złożyli terminowo (lub po przekroczeniu terminu) wniosek o upadłość firmy, majątek firmy pozwala na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, ma co najmniej 2 różnych wierzycieli i osobie tej nie można zarzucić nierzetelności.
3. Oddłużenie poprzez upadłość firmy i upadłość konsumencką odnoszące się do sytuacji, w której:
- niewypłacalny przedsiębiorca składa wniosek w terminie lub po jego przekroczeniu o upadłość firmy, a następnie wniosek zostaje oddalony przez sąd z uwagi na brak majątku (tym samym obowiązek złożenia wniosku zostaje spełniony);
- niewypłacalny przedsiębiorca zamyka firmę wyrejestrowując ją - co powoduje, że następnego dnia nabywa zdolność upadłościową konsumenta;
- dłużnik składa wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Alternatywą dla upadłości przedsiębiorcy może się okazać restrukturyzacja.
Upadłość firmy Gdańsk | Gdynia | Warszawa
Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: 58 380 26 56 lub wysyłając nam email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Sprawach o upadłość firmy reprezentujemy klientów na terenie całej Polski. Będą to m.in. Gdańsk, Gdynia, czy Warszawa, ale też inne miasta. Przeprowadziliśmy już ponad 3 000 spraw związanych z szeroko pojętą niewypłacalnością. Posiadamy zatem odpowiednie przygotowanie do reprezentacji naszych klientów przed każdym sądem upadłościowym w Polsce.
Adresy naszych biur:
- Mściwoja 10/3, 81-361 Gdynia
- Wały Piastowskie 1/1508, 80-855 Gdańsk
- Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Upadłość firmy - artykuły
"Upadłość przedsiębiorcy receptą na niewypłacalność" - dla portalu egospodarka.pl
Upadłość firmy - nasz blog
"Sankcje za niezłożenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy"
"Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy. Długi z działalności gospodarczej" - artykuł na naszym portalu o upadłości konsumenckiej i przedsiębiorcy
"Upadłość - skutki ogłoszenia upadłości względem zawartych umów"
"Czy można ogłosić upadłość przedsiębiorcy z jednym wierzycielem?"
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat upadłości konsumenckiej?
Sprawdź tutaj - upadłość konsumencka!