Kancelaria prawna z biurami w Gdańsku, Gdyni i Warszawie



Czy można ogłosić upadłość przedsiębiorcy z jednym wierzycielem?

Wielokrotnie mieliśmy już do czynienia z przedsiębiorcami, którzy byli zainteresowani przeprowadzaniem postępowania upadłościowego, aczkolwiek posiadali tylko i wyłącznie jednego wierzyciela. Co więcej, często tym jedynym wierzycielem był Urząd Skarbowy, który doszukał się nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych i zażądał zapłaty podatków liczonych w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych. Jak zatem powinien postąpić przedsiębiorca, który staje się niewypłacalny, a posiada tylko i wyłącznie jednego wierzyciela?

Upadłość przedsiębiorcy a jeden wierzyciel

Zasady dochodzenia roszczeń od niewypłacalnego przedsiębiorcy, które wynikają z ustawy prawo upadłościowe, jednoznacznie wskazują, że postępowanie upadłościowe w stosunku do dłużnika (przedsiębiorcy) nie może być prowadzone, jeśli posiada on jednego wierzyciela.

W ustawie zostało podkreślone, że reguluje ona zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących przedsiębiorcami.

Jeżeli sąd w trakcie weryfikowania wniosku o upadłość ustali, że dłużnik posiada tylko jednego wierzyciela, to wniosek ten zostanie oddalony. 

W związku z powyższym, jak powinien postąpić przedsiębiorca, który nie ma możliwości wszczęcia postępowania upadłościowego? Rozwiązaniem będzie upadłość konsumencka, która powinna być jednak poprzedzona wyrejestrowaniem działalności gospodarczej.

Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy z jednym wierzycielem

W związku ze zmianą przepisów, która nastąpiła 31 grudnia 2014 roku, ustawodawca dopuścił możliwość uzyskania oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej wobec dłużnika, który posiada tylko jednego wierzyciela

Przed zmianą przepisów sąd był zobligowany do oddalenia takiego wniosku o upadłość, aczkolwiek liberalizacja ustawy przyczyniła się do podkreślenia funkcji oddłużeniowej upadłości konsumenckiej i tym samym choćby były przedsiębiorca z jednym wierzycielem może skutecznie wnioskować o ogłoszenie upadłości jako osoba fizyczna.

Przyjąć zatem należy, że niewypłacalność przedsiębiorcy następuje w momencie pojawienia się drugiego wierzyciela, a niewypłacalność dłużnika-konsumenta ma miejsce już w przypadku wystąpienia utraty zdolności do spłaty choćby jednego wymagalnego zobowiązania.

Upadłość konsumencka i Upadłość przedsiębiorcy - Kancelaria Prawna Gdańsk | Warszawa | Gdynia | Cała Polska

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika, to skontaktuj się z nami:

58 380 26 56 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.