Sąd upadłościowy oddalił wniosek o upadłość firmy, zastanawiasz się co dalej z tym fantem począć? Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jesteś wspólnikiem spółki osobowej, czy pełnisz funkcję w zarządzie spółki kapitałowej - przepisy z zakresu prawa upadłościowego wymagają od Ciebie tego samego. Działania! Jeśli przedsiębiorstwo popada w stan niewypłacalności.
Gdy firma popada w stan niewypłacalności
Terminowy wniosek o upadłość firmy
Od osoby prowadzącej przedsiębiorstwo, które popada w stan niewypłacalności wymaga się konkretnych działań. Niezbędne jest zatem podjęcie czynności celem złożenia terminowego wniosku o upadłość firmy, gdy występują ku temu podstawy. Należy pamiętać, że termin ten wynosi 30 dni od momentu powstania stanu niewypłacalności. Spóźniony wniosek o upadłość firmy lub całkowita bierność przedsiębiorcy w tym zakresie może prowadzić do negatywnych konsekwencji po stronie dłużnika. Przykładem może być choćby zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz zasiadania w organach spółek kapitałowych na okres od 1 roku do 10 lat.
Jakie są przesłanki do upadłości firmy?
Gdy dłużnik podejmie odpowiednie działania w terminu, to powinien pamiętać, że wniosek będzie weryfikowany przez właściwy sąd upadłościowy pod kątem określonych przesłanek.
Niewypłacalność
W odniesieniu do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą stosuje się jedną definicje niewypłacalności. Ma ona ścisły związek z tzw. utratą płynności finansowej. Zakłada się więc, że dłużnik jest niewypłacalny jeśli utracił zdolność do spłaty wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Nadto, możliwe jest zastosowanie domniemania, które zakłada, że niewypłacalność występuje jeśli zaległości w spłatach przekraczają 3 miesiące.
Wielość wierzycieli
Ogłoszenie upadłości firmy możliwe jest w sytuacji występowania wielości wierzycieli. Okoliczność ta sprowadza się do wymogu posiadania co najmniej dwóch różnych wierzycieli przez dłużnika. Nie jest zatem możliwe ogłoszenie upadłości firmy, jeżeli posiada ona tylko i wyłącznie jednego wierzyciela.
Majątek wystarczający na koszty postępowania i częściowe zaspokojenie wierzycieli
Ostatecznie, sąd będzie badał, czy dłużnik posiada majątek, który po spieniężeniu przez syndyka wystarczy do zaspokojenia kosztów postępowania upadłościowego i częściowo zaspokoi wierzycieli. Do majątku tego zalicza się m.in. środki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie, nieruchomości, czy cenne ruchomości. Docelowo, wartość majątku będzie również podlegała ocenie przez tymczasowego nadzorcę sądowego, który zostanie zobowiązany w toku postępowania do przygotowania odpowiedniego sprawozdania.
Dłużnik nie spełnia przesłanek, a jego wniosek o upadłość firmy podlega oddaleniu
W praktyce, szczególnie w kontekście osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dochodzi do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu braku odpowiedniej wartości majątku. Czy w takiej sytuacji dochodzi do uniemożliwienia dłużnikowi uzyskania oddłużenia? Niekoniecznie, są bowiem inne rozwiązania, które przełożą się na ostateczne uwolnienie się od długów. Przykładowym rozwiązaniem będzie choćby upadłość konsumencka!
Jak działa upadłość konsumencka względem byłego przedsiębiorcy?
Jak pokazują statystyki upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej jest coraz popularniejszą metodą radzenia sobie z długami niemożliwymi do spłaty. Upadłość konsumencka w Warszawie w roku 2024 r. biła kolejne rekordy, ale trend ten utrzymuje się też w innych częściach kraju. Celem uzyskania oddłużenia w ramach tego trybu postępowania upadłościowego dłużnik musi spełnić nastepujące kryteria:
Status konsumenta
Dłużnik musi być osobą fizyczną nieprowadząca działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorców do uzyskania statusu konsumenta potrzebne jest jedynie wyrejestrowanie działalności gospodarczej z rejestru CEIDG.
Niewypłacalność
Podobnie jak w przypadku upadłości firmy, tak i tutaj dłużnik musi wykazać, że jest osobą niewypłacalną. Nie ma bowiem możliwości ogłoszenia upadłości w stosunku do dłużnika, który wciąż posiada zdolność regulowania swoich zobowiązań.
Centrum życia na terenie kraju
Przez centrum życia dłużnika należy rozumieć to miejsce, które jest właściwe dla jego codziennego funkcjonowania, a także aktywności zawodowej. Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Polsce i z tym konkretnym miejscem wiąże się jego wszelaka codzienność, to niewątpliwie sądem właściwym do rozpoznania jego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie sąd polski.
Jedną z wielu korzyści upadłości konsumenckiej jest możliwość uzyskania oddłużenia również w zakresie długów, które powstały w związku z uprzednio prowadzoną działalnością gospodarczą. Więcej na temat wad i zalet upadłości w artykule: Minusy i plusy upadłości konsumenckiej!
Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu oddłużenia w ramach upadłości?
Trzon naszego zespołu stanowią specjaliści z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, a konkretnie doradca restrukturyzacyjny (syndyk) oraz adwokat. Sprawy o upadłość osoby fizycznej prowadzimy wobec klientów nie tylko z Gdyni, Gdańska, czy Warszawy, ale z terytorium całej Polski. Zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia zachęcamy do kontaktu z kancelarią.
Pragniemy również zwrócić uwagę, iż wprowadziliśmy usługę, która umożliwia niskim kosztem przeprowadzenie upadłości konsumenckiej na własną rękę. Akademia Upadłości jest platformą zawierającą cykl wideo-porad wraz z gotowymi wzorami pism procesowych. W tym m.in. wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Szczegóły na stronie: https://akademia.upadlosc-kancelaria.pl
---
Kontakt z kancelarią:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
58 380 26 56