Kancelaria prawna z biurami w Gdańsku, Gdyni i Warszawie


05
Kwi

Co lepsze, komornik czy upadłość?

Komornik, czy upadłość? Pytanie, które zadaje sobie wiele osób zmagających się z problemem zadłużenia. Wychodząc zatem na przeciw Państwa oczekiwaniom, odpowiadamy na pytanie: co lepsze, komornik czy upadłość!

Komornik, czy upadłość konsumencka? Wpływ upadłości na egzekucję

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wywiera szereg konsekwencji wobec dłużnika. Wśród skutków wywołanych ogłoszeniem upadłości należy też wymienić, te dotyczące komorników i ewentualnych postępowań egzekucyjnych. Z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości dochodzi bowiem do zawieszenia egzekucji komorniczej. Oznacza to zatem, że komornik nie może prowadzić żadnych, kolejnych czynności. W momencie uprawomocnienia się postanowienia o upadłości dłużnika, komornik zobowiązany jest do umorzenia prowadzonego przez siebie postępowania egzekucyjnego. W konsekwencji, prowadzone jest wyłącznie postępowanie upadłościowe przez syndyka.

Celem zobrazowania wpływu upadłości konsumenckiej na komornika i postępowanie egzekucyjne warto przywołać sprawę, w której funkcję syndyka pełnił doradca restrukturyzacyjny Filip Kozik. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości wobec dłużniczki, której nieruchomość chwilę wcześniej spieniężył komornik. Środki uzyskane przez komornika nie zostały jednak przekazane jeszcze wierzycielowi, który wszczął egzekucję komorniczą. Wraz z zawiadomieniem organu egzekucyjnego o upadłości był on zobowiązany do przekazania całej puli środków na rachunek masy upadłości. Z kolei postępowanie komornicze zostało umorzone.

 

Potrzebujesz pomocy w upadłości konsumenckiej? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyjściu z długów! 58 380 26 56

Cel komornika, a syndyka w upadłości

Rola zarówno komornika, a także syndyka w upadłości może poniekąd sprawiać wrażenie jakby były do siebie podobne. Występują jednak istotne różnice, które wskazują na postępowanie upadłościowe jako to będące korzystniejszym wyjściem w momencie powstania stanu niewypłacalności względem dłużnika. Komornik w egzekucji podejmuje czynności na wniosek konkretnego wierzyciela. Jego zadaniem jest zatem spieniężenie majątku dłużnika i odzyskanie wierzytelności konkretnego wierzyciela. W sytuacji, gdy dłużnik posiada więcej zobowiązań, to pozostali wierzyciele bardzo często nie odzyskują już nic, a ich wierzytelności wciąż mogą być dochodzone w ramach kolejnych postępowań egzekucyjnych. 

Syndyk w upadłości również przejmuje zarząd nad majątkiem upadłego i także dąży do jego upłynnienia. W przypadku zgromadzenia jakichkolwiek funduszy zaspokojeniu będą podlegali wierzyciele, którzy znajdują się na liście wierzytelności. Jako, że upadłość konsumencka charakteryzuje się umożliwieniem oddłużenia rzetelnego dłużnika, to z końcem postępowania upadłościowego dochodzi do umorzenia zobowiązań.

Długi po egzekucji komorniczej i upadłości konsumenckiej

W tym aspekcie należałoby zaznaczyć najistotniejszą różnicę między komornikiem, a upadłością. Przyjmując, że mamy do czynienia z dłużnikiem bez majątku. Nie posiada on również stałego zatrudnienia, więc nie są również dokonywane żadne potrącenia z wynagrodzenia za pracę. Jeśli prowadzona jest wobec niego egzekucja komornicza, to jest duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie dojdzie do jej umorzenia. Zaznaczam jednak, że umorzeniu będzie podlegało postępowanie egzekucyjne, ale nie dług! Ten będzie mógł być egzekwowany w ramach następnego postępowania. Co więcej, dochodzi do nich regularnie, ponieważ w ten sposób przerywany jest również bieg terminu przedawnienia. Zatem w interesie wierzyciela są sukcesywne próby kolejnych egzekucji komorniczych. 

Po upadłości konsumenckiej sytuacja byłego już dłużnika jest zgoła odmienna. Wskazywałem bowiem już wcześniej, że z końcem postępowania może dojść do umorzenia zobowiązań. Dochodzi do tego w ramach następujących wariantów końca postępowania:

  • automatycznego oddłużenia;
  • warunkowego oddłużenia;
  • planu spłaty wierzycieli i oddłużenia w pozostałym zakresie. 
Potrzebujesz pomocy w upadłości konsumenckiej? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyjściu z długów! 58 380 26 56

Co z nieruchomością w egzekucji komorniczej i upadłości konsumenckiej?

Rozwiązania dotyczące sytuacji upadłego oraz dłużnika w egzekucji w kontekście posiadanej nieruchomości również przemawiają na korzyść upadłości konsumenckiej. W jednym i drugim postępowaniu dojdzie do spieniężenia nieruchomości. Niemniej, w toku postępowania upadłościowego istnieje możliwość otrzymania środków na najem lokalu mieszkalnego dla upadłego i członków jego najbliższej rodziny na okres od roku do dwóch lat. Rozwiązanie to chroni upadłego i jego rodzinę przed bezdomnością. 

 

Chcesz porozmawiać z prawnikiem? Skontaktuj się z nami: 

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 58 380 26 56