Kancelaria prawna z biurami w Gdańsku, Gdyni i WarszawieKarta pobytu dla cudzoziemca - jak ją uzyskać ?

Karta pobytu cudzoziemca jest dokumentem potwierdzającym jego tożsamość, a wraz z ważnym paszportem poświadcza legalny pobyt cudzoziemca w Polsce. Jeżeli cudzoziemiec posiada kartę pobytu, to może on wielokrotnie przekraczać polską granicę bez wcześniejszego ubiegania się o wizę. Karta pobytu cudzoziemca zawiera m.in. następujące informacje: imię i nazwisko cudzoziemca oraz jego rodziców, data i miejsce urodzenia, płeć, obywatelstwo, wzrost, adres zameldowania na pobyt czasowy lub stały, czy numer PESEL (o ile został nadany). Oprócz powyższych danych, na karcie znajduje się też zdjęcie cudzoziemca, czy odcisk jego linii papilarnych (odcisk palca). 

Jak cudzoziemiec może otrzymać kartę pobytu ?

Otrzymanie karty pobytu przez cudzoziemca wiążę się z wcześniejszym udzieleniem:

Aby starać się o otrzymanie wyżej wymienionych zezwoleń, cudzoziemiec powinien zainicjować postępowanie składając odpowiedni wniosek w urzędzie wojewódzkim w wydziale ds. cudzoziemców właściwym ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca. 

Kartę pobytu cudzoziemiec odbiera osobiście.

Jaka jest opłata w związku z kartą pobytu cudzoziemca ? 

Cudzoziemiec powinien uiścić opłatę:

  • w wysokości 50 zł, jeżeli otrzymuje po raz pierwszy lub wymienia w związku z wydaniem nowej
  • w wysokości 100 zł, jeżeli wymiana jest zawiniona przez cudzoziemca (np: zgubienie lub zniszczenie)
  • w wysokości 150 zł, jeżeli dochodzi do kolejnej wymiany z przyczyn zawinionych przez cudzoziemca

Przewidziane są również przypadki, w których cudzoziemiec nie uiszcza żadnej opłaty w momencie wydania mu karty pobytu, np: wydanie karty pobytu po raz pierwszy z uwagi na zezwolenie na pobyt stały jako członek najbliższej rodziny repatrianta.

Karta pobytu cudzoziemca | Pomoc Prawnika | Kancelaria Prawna Gdańsk - Warszawa

Prawnicy kancelarii prawnej KL Law Polska prowadzą postępowania przed urzędami wojewódzkimi w związku z legalizacją pobytu cudzoziemców i uzyskaniem karty pobytu. Zajmowaliśmy się już sprawami cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, Warszawie, Olsztynie, Krakowie, Kielcach, Poznaniu i wielu innych miastach. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika, to skontaktuj się z nami:

58 380 26 56 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.