Kancelaria prawna z biurami w Gdańsku, Gdyni i Warszawie



Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest obok zezwoleń na pobyt czasowy i stały, jednym z głównych sposobów zalegalizowania pobytu w Polsce. Udzielane jest (podobnie jak zezwolenie na pobyt stały) bez określonego terminu ważności, co oznacza, że daje możliwość przebywania i pracy w Polsce (bez konieczności uzyskania dodatkowego zezwolenia) przez czas nieograniczony. Nie znaczy to jednak, że zezwolenie te nie może zostać w szczególnych sytuacjach cofnięte.

Korzyści z uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Obywatel państwa trzeciego względem Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskując zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, może liczyć na szereg przywilejów, od możliwości pracy, wspomnianej wcześniej, po łatwiejsze zalegalizowanie pobytu swoich bliskich, w przypadku chęci połącznia z rodziną poprzez „ściągnięcie” ich do Polski. Ten szczególny rodzaj zezwolenia, daje również możliwość zalegalizowania pobytu cudzoziemca w innych krajach UE w trybie uproszczonym. Ogólne zasady określające prawa osób posiadających status rezydenta w innym państwie członkowskim UE, wyznacza Dyrektywa Rady UE 2003/109/EC z dnia 25 listopada 2003 roku, jednak każde z państw UE, ma możliwość samodzielnego kształtowania wewnętrznych przepisów dot. tejże materii, w sposób bardziej liberalny i korzystniejszy dla cudzoziemca. 

Warunki uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego EU

Zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE udziela się cudzoziemcowi, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej legalnie i nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie tego zezwolenia, a także spełnia łącznie następujące warunki:

  • posiada źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu (wymóg udokumentowania dochodu, sięga również okresu 2 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku w przypadku posiadaczy „niebieskiej karty” oraz 3 lat w pozostałych przypadkach);
  • posiada ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • posiada potwierdzoną znajomość języka polskiego (np. w formie certyfikatu) – dotyczy cudzoziemców, którzy ukończyli 16 rok życia. 

Należy mieć na uwadze, że wymagany 5-cio letni pobyt, nie zawsze tożsamy jest z okresem faktycznego przebywania na terytorium Polski. Przykładowo, w przypadku przebywania w Polsce celem kształcenia się na studiach, do wymaganego pięcioletniego pobytu, wlicza się jedynie połowę czasu faktycznie spędzonego w Polsce. Natomiast okresu pobierania nauki na terytorium RP, nie wlicza się wcale. 

Najwięcej wątpliwości budzi jednak pojęcie nieprzerwanego pobytu. Pięcioletni okres o którym mowa, można uznać za nieprzerwany tylko wtedy, gdy w czasie jego trwania żadna z przerw (czyt. opuszczenie terytorium Polski) nie przekroczyła jednorazowo 6 miesięcy oraz gdy wszystkie te przerwy nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy w ciągu całego pięcioletniego okresu, jaki brany jest pod uwagę. Wyjątkiem jest pobyt na terenie innego z państw UE, cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (tzw. niebieska karta). Wtedy każda z takich przerw nie może przekroczyć 12 miesięcy, a wszystkie łącznie 18 miesięcy.

Ustawodawca przewidział jednak sytuacje, których wystąpienie uzasadniałoby potrzebę wyjazdu, nie przekreślając jednocześnie możliwości ubiegania się o status rezydenta długoterminowego. Za okoliczności usprawiedliwiające pojawienie się przerw w pobycie i niejako wyłączające zastrzeżenie nieprzerywalności pobytu, uznaje się przerwy spowodowane:

  • wykonywaniem przez cudzoziemca obowiązków zawodowych lub świadczeniem przez niego pracy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo towarzyszeniem takiej osobie przez jego małżonka lub małoletnie dziecko,
  • szczególną sytuacją osobistą wymagającą obecności cudzoziemca poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i trwała nie dłużej niż 6 miesięcy,
  • wyjazdem poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu odbycia praktyk lub uczestnictwa w zajęciach, przewidzianych w toku studiów w polskiej uczelni.

W jaki sposób należy się ubiegać o tego typu zezwolenie?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE wnosi się do Wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca. Opłata za udzielenie tego rodzaju zezwolenia wynosi 640 zł, a czas oczekiwania na decyzję uzależniony jest od kompletności wniosku i dokumentacji do niego załączonej. W przypadku zaistnienia potrzeby złożenia wyjaśnień lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie, w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku. 

Wydanie decyzji, powinno co do zasady nastąpić nie później niż po upływie 3 miesięcy od wszczęcia postępowania, jednak w obecnej sytuacji, cała procedura zajmuje urzędom wojewódzkim do kilkunastu miesięcy. W przypadku pozytywnego rezultatu, postępowanie kończy się wydaniem karty pobytu, którą następnie należy wymieniać co 5 lat

 ---

Jeśli potrzebujesz pomocy w legalizacji pobytu, to zachęcamy do kontaktu:

58 380 26 56 or email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.