Kancelaria prawna z biurami w Gdańsku, Gdyni i WarszawieNiewypłacalność dłużnika - Upadłość konsumencka

"Niewypłacalność dłużnika - Upadłość konsumencka". Jest nam miło poinformować, że zaczynamy publikować video-porady na kanale kancelarii na YouTube. W poniższym filmiku wyjaśniamy na czym polega niewypłacalność w kontekście przepisów o upadłości konsumenckiej. 

Niewypłacalność dłużnika - upadłość konsumencka

Niewypłacalność dłużnika jest jedną z podstawową przesłanek, która umożliwia ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd. Obok niewypłacalności sądy zawsze weryfikują, czy dłużnik nie doprowadził do swojego zadłużenia na skutek umyślnego działania (wina) lub rażącego niedbalstwa. W związku z powyższym, niewypłacalność, brak winy czy rażącego niedbalstwa po stronie dłużnika, to podstawowe warunki, które dłużnik musi spełnić, aby sąd uwzględnił jego  wniosek o upadłość.

Niewypłacalność - co to jest ?

Zgodnie z brzmieniem przepisów prawa upadłościowego, aby dłużnik stał się niewypłacalny, to musi utracić zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przyjmuje się, że przerwa w spłatach zobowiązań powinna trwać przynajmniej 3 miesiące. 

Niewypłacalność przedsiębiorców została nieco poszerzona i przyjmuje się, że np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stała się niewypłacalna, jeżeli wartość posiadanego majątku jest niższa niż wysokość zobowiązań, a stan ten utrzymuje się przynajmniej 24 miesiące.

VIDEO-PORADY: 

Upadłość konsumencka na YouTube

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego kanału na YT, na którym sukcesywnie będziemy zwiększać ilość publikowanych porad z zakresu upadłości konsumenckiej, czy upadłości firm, ale też i innych dziedzin prawa.

Kancelaria prawna KL Law Polska na YouTube