Dłużnik, który stara się ogłosić upadłość konsumencką powinien liczyć się z możliwością powołania przez sąd tzw. planu spłaty wierzycieli. Na mocy art. 491(15) ust 1 i 2 prawo upadłościowe i naprawcze, sąd ustala w jakiej wysokości i jakim czasie, jednak nie dłuższym niż 36 miesięcy, upadły powinien spłacać zobowiązania, które wynikają z listy wierzytelności, a nie zostały wykonane w rezultacie spieniężenia majątku. Ustala również jaka część zobowiązań będzie umorzona po wykonaniu planu spłaty.
Ustalanie planu spłaty wierzycieli - upadłość konsumencka
Plan może być ustalony po wykonaniu planu podziału, a gdy plan podziału nie został sporządzony, bo upadły nie posiada majątku, po zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
Po spełnieniu jednego z powyższych warunków plan jest ustalany przez sąd. Czynność ta wykonywana jest z urzędu, więc wniosek upadłego lub wierzyciela nie jest potrzebny. Ustalenie warunków planu spłaty następuje najczęściej po wysłuchaniu przez sąd osoby upadłej, wierzycieli oraz syndyka. Upadły będzie miał możliwość przedstawienia swojego stanowiska oraz obecnej sytuacji, a także odnieść się do wysokości rat i terminów zapłaty. Dodać należy, że stanowisko upadłego nie zobowiązuje sądu, a jedynie brane jest pod rozwagę. Wierzyciele również mają możliwość przedstawienia propozycji planu spłaty, który może być jednak przez upadłego zażalony.
Jeżeli ilość wierzycieli ujętych w spisie jest znaczna, to sąd nie musi wszystkich przesłuchiwać. Wystarczy, że złożą pisemne oświadczenia.
Na jak długo sąd może ustanowić plan spłaty - upadłość konsumencka
Sąd może ustalić plan spłaty maksymalnie na 36 miesięcy. Może być to okres krótszy. Czas na jaki zostaje ustalony plan zależy od stanu faktycznego, w którym znalazł się dłużnik.
Co wpływa na postanowienia wynikające z planu spłaty - upadłość konsumencka
Sąd, ustalając plan spłaty, uwzględnia następujące czynniki:
- koszty utrzymania upadłego i osób, które są na jego utrzymaniu
- wysokość wierzytelności i możliwość ich spłaty
- perspektywy zarobkowania osoby upadłej
Chcesz porozmawiać z prawnikiem? Skontaktuj się z nami:
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 58 380 26 56